Výstava „Mark Ther a Ludwig, Oskar und Thomas?“ je součástí Ceny Jindřicha Chalupeckého, jejímž laureátem se Mark Ther stal v roce 2011. Spojení s Galerií Václava Špály není náhodné: v šedesátých letech zde Jindřich Chalupecký působil jako šéfkurátor.

Ther je prvním vítězem ceny, který se zabývá výlučně videoartem. Ve své tvorbě se zaměřuje na tabuizovaná kontroverzní témata – odvážně spojuje bizarní příběhy z doby nacismu se sexuální deviací. Jeho videa však nejsou jednoznačná, jejich zápletky i rozuzlení bývají záhadné a vizuálně jímavé.

Mark Ther na této výstavě prezentuje tři videa, která různými způsoby krouží kolem (ne)skutečných událostí z bývalých Sudet. Pflaumen (Švestky) z roku 2010 líčí příběh chlapce, který odmítá opustit rodný dům v době odsunu, Das wandernde Sternlein (Putující hvězdička), vítězná práce z loňského ročníku soutěže, je vyprávěním o osudu ztraceného chlapce, který se stal obětí pedofilního vraha. Nejnovější video připravené pro tuto výstavu Enkel (Vnuk) je rozhovorem matky a  dcery zasazeným do 20. let minulého století – opět se týká tragických rodinných událostí.

Ther znovu demonstruje svoji virtuózní obrazovou schopnost, která zahaluje veškeré zlo do estetické, krásné formy jako do mlhy, která jako by mohla odčinit neodčinitelné skutky. Zároveň jsou i hrou s divákem, která naznačuje tenkou hranici mezi uměním a životem.

Lenka Lindaurová

 

Komentáře

PŘIDAT KOMENTÁŘ
Jméno:
Váš komentář:
 | 

CV — Mark Ther

Studium
1998-2005   AVU
2004            The Cooper Union for the Advancement of Science
                    and Art in New York City
1994-1998   SUŠ Václava Hollara
KONTAKTGalerie Václava Špály
Národní 30
Praha 1, 110 00
Česká republika
info@galerievaclavaspaly.cz

Otevřeno denně
11.00 – 19.00 hod

VSTUPNÉZákladní vstupné | 40 Kč
Studenti | 20 Kč
Senioři nad 60 let a ZTP, děti do 15 let,
studenti uměleckých škol | Zdarma

Na této stránce používáme soubory cookies. Prohlížením webu souhlasíte s jejich užitím.          Souhlasím, již toto upozornění nezobrazovat.